Gdańsk przetrwał burze i znów błyszczy

Gold Gate in Gdańsk, Poland
  • Gdańsk

    Gdańsk oferuje wszystko to, czego można oczekiwać od starego, liczącego 1000 lat, leżącego nad Bałtykiem miasta — jest to centrum handlu, a także teren będący przedmiotem sporów oraz zarzewiem zawieruchy wojennej i konfliktów politycznych. Nie ma wątpliwości, że miasto to doświadczyło wielu niepokojów. Ale ten największy polski port i szóste pod względem wielkości miasto Polski wszystko to przetrwało i teraz podejmuje wiele interesujących działań, w ramach których celebruje swoją historię.

    Przez wiele wieków Gdańsk był niezależnym miastem o nazwie Danzig, którego mieszkańcy w większości byli z pochodzenia Niemcami. To właśnie tutaj, na półwyspie Westerplatte, 1 września 1939 r. nazistowski pancernik Schleswig-Holstein oddał pierwsze strzały w II wojnie światowej. Mimo przewagi liczebnej Niemców, Polacy bronili swoich stanowisk przez siedem dni, a zniszczona, choć wciąż jeszcze istniejąca wartownia stanowi symbol ich woli przetrwania. Od zakończenia wojny w 1945 r. Gdańsk wchodzi w skład współczesnej Polski.

    Pełna konfliktów historia Polski przyczyniła się do ukształtowania silnego narodu. To właśnie tutaj narodził się związek zawodowy Solidarność, który pod kierunkiem Lecha Wałęsy przyczynił się do pokonania komunizmu w Europie Środkowej. W mieście wciąż istnieją pozostałości z tych czasów.

    Rozpocznij wizytę od spaceru po brukowanych ulicach Długiego Targu w Głównym Mieście. Ta przeznaczona wyłącznie dla pieszych część Gdańska została zniszczona podczas II wojny światowej, a potem starannie odbudowana.

    Przespaceruj się ulicą Długą i Długim Targiem, który na wschodzie kończy się Bramą Zieloną, a na zachodzie Złotą Bramą. Warto też spędzić chwilę w kilku sklepach z bursztynem i restauracjach na wolnym powietrzu. Gdańsk jest znany na całym świecie z bursztynu, skamieniałej żywicy z drzew wykorzystywanej często do produkcji biżuterii.

    Po drodze można obejrzeć Fontannę Neptuna — symbol miasta zlokalizowany w centrum Długiego Targu. Ten wyrzeźbiony w brązie posąg został wykonany w latach 1606–1613 przez flamandzkiego artystę, Petera Husena. Według legendy pewnego razu z trójzęba Neptuna trysnęła markowa gdańska wódka Goldwasser.

    W Polsce, w której niemal 90% mieszkańców to praktykujący katolicy, religia jest ważna.

    Niezależnie od tego, czy jesteś katolikiem, czy też nie, odwiedź Bazylikę Mariacką, największy ceglany kościół na świecie i w ogóle największy kościół w Polsce. Ta pochodząca z XIV wieku budowla ma 31 kaplic i 37 dużych okien; może pomieścić ponad 20 tys. wiernych. Wiele fresków uległo zniszczeniu w trakcie II wojny światowej, ale niektóre przetrwały do dziś.

    Ogromny, wysoki na 7,5 m zegar astronomiczny — pochodzący z 1464 r. — pozwala śledzić ruchy słońca i księżyca, a także wyświetla znaki zodiaku, co w przypadku kościoła katolickiego jest nietypowe. Warto wspiąć się po liczących kilkaset stopni schodach na szczyt wieży kościelnej, aby obejrzeć przepiękny widok miasta.

    Kolejny fascynujący kościół, oddalony od centrum miasta zaledwie o 20 minut jazdy samochodem, to Katedra Oliwska. Kościół ten został wybudowany w XIII wieku, ale był wielokrotnie odnawiany z uwagi na zniszczenia powstałe w trakcie inwazji i wojny. Jego najcenniejszym zabytkiem są ogromne rokokowe organy, zbudowane w latach 1755–1780 przez Johanna Wuffa i wyposażone w 7896 piszczałek. Organy mają 110 rejestrów, które zapewniają im niewiarygodnie szeroki zakres dynamiki. Warto zaplanować tę wizytę tak, aby wysłuchać 20-minutowej demonstracji gry na organach — to coś, czego się długo nie zapomni.

    Gdańsk jest oddalony o około dwóch godzin jazdy samochodem od Bydgoszczy i nieco ponad trzy godziny od stolicy kraju, Warszawy — stanowi więc atrakcyjny cel dodatkowej wycieczki z tych miast.