Wyprawa szlakiem pamięci Berty Benz

Ta podróż w głąb historii automobilizmu prowadzi z Mannheim do Pforzheim, czyli tą samą trasą, którą odbyła Berta Benz wraz ze swoimi dwoma synami. To właśnie oni odbyli pierwszą długodystansową podróż samochodem.

Trasa ta biegnie pośród uroczych zabytkowych niemieckich wiosek. Dla entuzjastów samochodów to prawdziwa pielgrzymka — pozwala rzucić okiem na niemiecką Badenię, potem biegnie przez góry Odenwald i kończy się u wrót słynnego Schwarzwaldu. To trasa naprawdę historyczna.

  • A. Mannheim

    Z Mannheim należy ruszyć na południe w kierunku Feudenheim i następnie do Ilvesheim, gdzie warto zwiedzić zamek. Ten piękny, nowoczesny budynek powstał w 1511 r. W 1700 r. został przebudowany i od tego momentu przez cały czas mieści się w nim szkoła dla osób niedowidzących.
  • B. Ladenberg

    Dr Karl Benz spędził swoje ostatnie dni i został pochowany w miejscowości Ladenburg, której historia sięga czasów rzymskich. W mieście tym znajduje się wiele zabytków, w tym Muzeum dra Karla Benza, w którym prezentowane są eksponaty ilustrujące historię automobilizmu, takie jak pierwszy silnik spalinowy oraz współczesny mercedes.

    Jeśli zgłodniejesz, odwiedź gospodę „Die Kartoffel” (czyli „Ziemniak”), w której oferowane są jedne z najlepszych steków w Niemczech. Posiłek jest serwowany na dymiącym od gorąca kamieniu, przy stoliku ustawionym w czarującym tradycyjnym niemieckim otoczeniu. To znakomite miejsce postoju przed udaniem się w dalszą podróż tym prawdziwym szlakiem pamięci.

  • C. Heidelberg

    Wyjedź z Ladenburga ulicą Schriesheimerstraße i ciesz się urokliwymi wiejskimi widokami. Jadąc ulicą Bergstraße, skieruj się na południe i jedź dalej, aż dotrzesz do malowniczego Heidelbergu. Stare Miasto tego położonego w jednym z najcieplejszych regionów Niemiec miasteczka jest pełne historycznych miejsc. Gotyckie ruiny zamku w Heidelbergu przetrwały niemal nienaruszone zarówno wojnę trzydziestoletnią, jak i palatynacką wojnę sukcesyjną.

    Piękno i interesująca historia Heidelbergu poruszą nawet najbardziej wybrednych turystów. Osoby, które szukają ciekawej rozrywki dla dzieci, znajdą tu centrum medialno-naukowe ExploHeidelberg, w którym dzieci mogą się uczyć poprzez interaktywne eksperymenty.

  • D. Wiesloch

    Z Heidelbergu należy pojechać w dół ulicami Bergstraße i Rohrbacherstraße, przez miasteczka Leimen i Nußloch, aż dojedzie się do miejscowości Wiesloch. Jest to prawdopodobnie najważniejszy przystanek na trasie szlakiem Berty Benz. Berta zatrzymała się w lokalnej aptece, aby kupić eter naftowy, który miał posłużyć do zasilania małego, zamontowanego z tyłu samochodu silnika przez dalszą część drogi prowadzącej do domu jej matki. Ta mała apteka odegrała więc rolę pierwszej „stacji paliwowej”, o czym przypomina umieszczona na elewacji budynku tablica.

    W miasteczku tym dominuje ruch pieszy, tak więc możesz swobodnie zaparkować i pospacerować po starych ruinach. Znajdziesz tam także wiele kawiarenek i sklepików. A że jest to region winiarski, większość mieszkańców ma własne niewielkie winnice.

  • E. Pforzheim

    Z Wiesloch należy wyjechać drogą L594 i jechać nią aż do drogi B3. Jadąc nią na południe, mija się różne miasteczka, takie jak Bruschal, Weingarten i Kleinsteinbach położone wzdłuż dróg L570 i L621, aż dojedzie się do „Złotego miasta”, czyli do Pforzheim. To piękne miasteczko, znane z biżuterii i pięknych widoków ze szczytu wzgórza Wallberg, to przystanek prawdziwie romantyczny, pełen znakomitych restauracji. Jedną z najlepszych jest restauracja „Pyramide”.

    Aby kontynuować temat automobilizmu, odwiedź Muzeum pojazdów, w którym można spędzić naprawdę cudowne chwile. Jeśli masz już dość samochodów, w Pforzheim znajdziesz przepiękne zoo ze zwierzętami z całego świata, tzw. Wildpark. Jeśli zechcesz przenocować w tej okolicy, miasteczko ma do zaoferowania wiele hoteli.

  • F. Schwetzingen

    Po przejechaniu przez Hockenheim i Ketsch dociera się do Schwetzingen. W tym niezwykłym miasteczku, znanym z dorocznego festiwalu muzyki klasycznej i operowej, znajduje się zamek z eleganckimi ogrodami, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Duże, tradycyjne sale tego zamku znakomicie ilustrują sposób życia w XVIII i XIX wieku. Czymś, co koniecznie trzeba zobaczyć, jest rokokowy teatr (Rokokotheater).

    Jeśli podróż Cię zmęczyła, po drodze do Bellamar znajdziesz szereg basenów krytych i zewnętrznych, znakomitych zwłaszcza dla dzieci. Dorośli mogą się także zrelaksować w saunie, która pozwoli pozbyć się całego zmęczenia podróżą.